Síla slova a prožitku v systémové konstelaci

28.03.2017

Mluvené slovo - komunikace je jednou ze základních forem výrazu člověka. Komunikací sdělujeme protějšku a okolí naše myšlenky, přání, potřeby, smutky i radosti. V rozhovoru učíme děti rozlišovat,co je dobré a špatné. Slovem však nejde nahradit prožitek, bez prožitku nelze získat životní zkušenost - moudrost. Bez zkušenosti se neposouváme a stagnujeme na místě.

Zkus si vzpomenout na určitý a zásadní prožitek tvého života. Z dětství, puberty nebo dospělosti. Co vnímáš? Radost, smutek, štěstí nebo zklamání? Najednou jsi v centru dění zážitku, možná vidíš i barvy, zvuky, hlasy. Zavřeš oči, nadechneš se a jsi tam. V okamžiku, který již není aktuální a přesto tolik ovlivňuje tvůj život.

Martin přišel na konzultaci a požádal mne, abych mu ukázala jeho cíl. Mladý muž s představou aktivního postupu v zaměstnání. Tichý, nemluvný, s nadměrným vodním elementem v horoskopu hodící se mnohem lépe k ženskému pohlaví. Lidé s nedostatkem ohně v horoskopu (bez ohledu na pohlaví) často aktivují Pluto a působí na úrovni moci a manipulace. Martinovi se usadil Pluto na sestupném, lunárním uzlu. Vzhledem k jeho věku jsem předpokládala tendenci ke stagnaci, vyčkávacímu modelu chování. Čekat na TU správnou příležitost se dá však až do smrti (Pluto).

Vyzkoušela jsem pár technik, ale Martin se "nechytal." Napadlo mne, jak propastný rozdíl je mezi tím, co si klient přeje, a co doopravdy chce. Skoro by se z toho dalo udělat pravidlo. Chceš skutečně, co si přeješ? Chceš postupovat v kariéře ve firmě, kde pouze funguješ bez radosti a uznání nadřízených? Chceš půl života jen fungovat? Přesto tě "něco" drží. Je to silnější než ty a ty se "tomu" podřizuješ, protože je to tvoje jistota. Mluvené slovo - komunikace je jednou ze základních forem výrazu člověka. Komunikací sdělujeme protějšku a okolí naše myšlenky, přání, potřeby, smutky i radosti.

Mohla jsem do největší podrobnosti Martinovi vysvětlit jeho stagnaci. Vysvětlit naléhavou potřebu situaci změnit. Mohla jsem tak dlouho a profesionálně vysvětlovat, až by mi třeba z mé, nudné přednášky usnul na gauči. Ze slušnosti by zřejmě všechna ta moudra odkýval a doma si zřejmě pomyslel..., no kdoví co.

Zde skutečně komunikace nestačí. Použila jsem tedy moji osobní techniku práce na ose času. Je spojená s prožitkem určité situace, která se ještě nestala. Martin si prožil situaci, které se nejvíce obával a bránil - změnu. Martin ožil, uvolnil se a jeho bystré oči za skly brýlí zářily jako dvě šťastné lampičky.

V prožitku si uvědomil zábrany (Pluto), které mu bránily vykročit do neznáma. Bez prožitku by však zůstal na mentální úrovni úvah. Prožitkem pochopil, prožil a získal zkušenost. Prožil si, že skutečnou jistotou v životě je změna. V jeho životě dvojnásobně. Brnění strachu (Pluto), pancíř, který Martina svíral povolil.

Martin odcházel stejně nenápadně jako přišel.
Po konzultaci propouštím klienty do světa bez očekávání, jedna zpráva mne však potěšila. Martin dal výpověď v práci.

©Pavla Aligova