Karel a Marie

01.01.2019

Konstelace o vztahu Marie a Karla

Marii a Karla pojí dlouholeté, nefunkční manželství a společný, rodinný dům. Karel funguje v přízemí domu, Marie si zařídila první patro. On dojíždí 15 let za svoji milenkou, ona se dopracovala k totálnímu, pracovnímu vyhoření a depresi. Každý z nich si v minulosti řešil problémy po svém. Karel alkoholem a Marie služebními cestami s nadstandartními výdělky.

Marie mne požádala o nahlédnutí do problému zdánlivě neřešitelné situace. Vztahové vyčerpání, vědomí 15-leté nevěry, pocity zrady, duševní prázdnota. Dům nelze prodat, jelikož ani jeden z manželů není schopen protějšek vyplatit. Jak dál, jak to řešit? Naděje na zlepšení dávno vyprchala a zbyla hořká prázdnota, hluché ticho v domě, když Karel tráví dny u milenky.

Nahlédla jsem tedy do informačního pole zúčastněných a velmi rychle se manifestovala vlna lásky. Skutečné, opravdové lásky mezi mužem a ženou, kteří jsou si celoživotně souzeni - patří k sobě. Přestože Karel Marii již 15 let podvádí, jeho vyvolenou ženou není jeho milenka. Ženou, která je mu celoživotně "souzená" je jeho manželka Marie. Až po tomto zjištění se mi Marie rozpačitě přiznala, že Karla miluje a celé roky doufá, že se situace změní. Situaci nepříznivě ovlivňuje Karlův alkohol, kdy bývá schopen se opíjet téměř do bezvědomí. Alkohol již náležitě nahlodal vůli, myšlení a rozlišovací schopnost zoufalého Karla.

Jednou z podstatných informací, které morfogenetické pole "vydalo,"je, že mezi Karlem a jeho milenkou nikdy láska nebyla. Vztahy se uzavírají z různých důvodů a ten jejich naplňoval funkci Karlových útěků z domova, její toleranci Karlovy konzumace alkoholu. Zmíním jeho velkorysost, kterou si konpenzoval špatné svědomí a milence finančně vypomáhal. Tato společnost na dobu neurčitou funguje již 15 let, protože splňuje svoje poslání - vyhnout se skutečnému řešení problému, být upřímný. Fungovat je jednodušší než udělat zásadní změnu. Změna často vyžaduje jednoznačný postoj a ustát si následky svých činů. Muži jsou často zbabělí a ženy urputné ve svých přesvědčeních.

Skutečné lásce, posvěcené manželstvím i dětmi lze dát červenou kartu a vyloučit ji ze života. Nelze ji však vyhubit, zapřít, vygumovat z podvědomí a srdce. Logikou lze vystavit myšlenkové mrakodrapy doměnek, důvodů a argumentů, proč spolu nelze být. Proti osudu můžeme bojovat alkoholem, depresemi, sportem i kariérou. Je to však velmi vyčerpávající běh na dlouhou trasu.

Stejně vyčerpaní se cítí Marie s Karlem. Marie si se mnou prošla tři konzultace a přesto bloudila v kruhu svých neustále rozvířených myšlenek a doměnek. Před Vánoci se stal její vnitřní tlak natolik silný, že požádala lékaře o nové psychofarmaka.

Opakované nahlížení do informačního pole vykazovalo stále stejné výsledky. Marie a Karel patří k sobě a jejich láska je osudovým požehnáním, ač to jejich životní postoje zdánlivě popírají. Manželství je fakticky již léta v troskách a kdo by jen tušil, že pod sutinami vztahu čeká láska?

Byla jsem si jista výsledky mé práce a proto jsem požádala Marii, aby přestala hrát hru na schovávanou, své city a naději na vylepšení vztahu Karlovi přiznala. Marie sebrala všechnu odvahu a vše, co v ní již léta dřímalo Karlovi otevřeně přiznala. Tolik se toho bála!

Možná se stal zázrak, ale Karel byl schopen skutečně naslouchat, i on otevřel své zraněné srdce a přiznal, že nikdy nemiloval jinou ženu. Marie je jeho životní láskou a on dokonce jezdil na dovolené tam, kde v minulosti jezdíval s Marií. Navštěvoval místa, kde si mohl připomínat šťastné chvíle jejich lásky.

Teď však stojí Karel před zásadním rozhodnutím:"komu dá přednost"? Manželce nebo milence? Pokrytectví nebo manželství? Alkoholu nebo životu? Jeho osobnost je zjevně nalomená konzumací alkoholu, ač byl v minulosti inteligentním, atraktivním a úspěšným mužem. Otevřený rozhovor s Marií ho katapultovak do nové situace. Momentálně se zmítá v nerozhodnosti, ač přesně ví, kam patří. Během té spousty let se zabydlel i u milenky a zpohodlněl. Zvyk je železná košile a svědomí lze na chvíli přemluvit pár skleničkami vína.

Popřejme Karlovi, aby sebral sílu, postavil se na nohy a odkráčel za štěstím, které na něj čeká v jeho vlastním domě. Za mne chci vyjádřit velký kompliment Marii, která prolomila mlčení a konečně promluvila o citech, které vůči svému muži chová.

Mlčení je síla, která má vědomí a překoná i fyzickou smrt....

©Pavla Aligová